Farsang
Szokás
Leírás
A farsangi hagyományok több évszázadra vezethetők vissza, amikor a fonókban a tréfás játékok, az éneklés és a tánc elmaradhatatlanok voltak.
A fonóházi mulatozások húshagyó keddig, a farsang végéig tartottak. Az utolsó fonóházi összejövetel, a fonóvégzés felért egy kisebb lakodalommal. Ilyenkor tésztát sütöttek, italt vittek, töltött káposztát főztek. Erre az estére az asszonyok elhívták férjeiket is, akik zenészeket fogadtak, és hajnalig tartott a tánc. Ezt követően azután az egész falut megmozgató nagy népi mulatsággal, a farsangtemetéssel búcsúztatták az elmúlt vidám heteket.
A farsangtemetés Hargita megye falvainak egyik leglátványosabb ünnepe, amire még a faluból elszármazott rokonok is visszatérnek. Legfontosabb kelléke a telet jelképező - több faluban Illyésnek vagy Dömének nevezett - szalmabábú, amit ingbe, gatyába, lájbiba öltöztetnek, zoknit húznak a lábára, kalapot tesznek a fejére és a halottsiratáshoz hasonlóan rettenetes zokogás, jajveszékelés közepette elsiratnak.
Miután az elhunytat kellőképpen elsiratták, a falu végén kiráncigálják ingéből gatyájából és a halom szalmát meggyújtva énekelnek, táncolnak. A tömeg ismét végigvonul a falun, amikor is a falu népét meginvitálják az esti farsangi bálba.
Szöveg, kép és video:
https://www.alsosofalva.eu/2012/02/dragi-vizitatori.html
https://www.szekelyszallas.hu/tartalomszolgaltatas/erdely-hagyomany-nepszokas
http://www.maszol.ro/index.php/kultura/92098-farsangolas-hargita-megyeben-ajanlo